Európska asociácia pre slnečné žiarenie popiera rozruch okolo solárií

12.05.2012 19:48

30. 07. 12:48:28Európska asociácia pre slnečné žiarenie (European Sunlight Association - ESA) popiera rozruch týkajúci sa nedávnej kategorizácie opaľovacích postelí ako karcinogénu “skupiny 1”.

Brusel 30 júla 2009 (ESA) - “Európska asociácia pre slnečné žiarenie nebude podporovať a umožňovať nespravodlivé očierňovanie našich produktov a tisícok majiteľov malých podnikov, ktorí sú našimi členmi, hrubým zveličovaním rizík súvisiacich s opaľovacími posteľami,” povedala predsedkyňa ESA Christina Lorenz.

“Keďže opaľovacie postele produkujú rovnaké UV žiarenie ako slnko, NADMERNÉ VYSTAVOVANIE SA a nesprávne používanie našich produktov – práve tak ako NADMERNÉ VYSTAVENIE SA slnečnému žiareniu – súvisí so zvýšením rizikom niektorých typov rakoviny kože. Ďalšie položky zaradené do tejto kategórie sú červené víno a solené ryby. Vedecké štúdie naznačujú, že pitie červeného vína či iných alkoholických nápojov predstavuje vyššie riziko vzniku rakoviny ako opaľovanie. Je úplne nezodpovedné porovnávať vnútorné opaľovanie s yperitom alebo arzénom ako to urobili mnohé médiá vo svojich správach”, uviedla pani Lorenz a pokračuje: “Správy médií porovnávajúce vnútorné opaľovanie s toxínmi ako yperit, cigarety a arzén sú hanebne nadsadené. Tá istá 'skupina 1' obsahuje červené víno, solené ryby a pravidelné vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Tieto šokujúce titulky sú také absurdné ako povedať, že ‘pohárik merlotu je rovnako smrteľný ako yperit. UV žiarenie z opaľovacej postele je rovnaké ako UV žiarenie pochádzajúce zo slnka, ktoré je zaradené do “skupiny 1” od roku 1992. Preto nie je vôbec prekvapením, že opaľovacie postele boli teraz zaradené do rovnakej kategórie, nakoľko sa už dlho vie, že NADMERNÉ VYSTAVOVANIE SA UV žiareniu, či už pochádzajúcemu zo slnka alebo opaľovacej postele, súvisí so zvýšením rizikom niektorých druhov rakoviny. Preto Európska asociácia pre slnečné žiarenie vždy zdôrazňovala umiernenosť."

Európska asociácia pre slnečné žiarenie (ESA) zastupuje tisíce výrobcov zariadení na vnútorné opaľovanie, distribútorov, majiteľov prevádzok a členov z iných podporných odvetví v celej Európe. ESA podporuje zodpovedné informovanie o primeranom opaľovaní a predchádzaní popáleniu kože.