Vitamín D môže každý rok zachrániť pol milióna detí

12.05.2012 19:53

Piatok, 16. októbra 2009 (foodconsumer.org) – Výsledky nového experimentu, ktoré prezentovali na medzinárodnej  konferencii o výskume v Bruges, ukazujú, že zásobenie vitamínom D môže znížiť riziko predčasného pôrodu a podporiť zdravie novorodencov. Informovali o tom noviny Times dňa 10. októbra.

Nedostatok vitamínu D, ktorý sa vyskytuje všade, sa v mnohých predchádzajúcich štúdiách spájal s množstvom chorôb ako napríklad ochorenia srdca, rakovina, skleróza multiplex a mnoho iných.

Počas experimentu podávali lekári Bruce Hollis a Carol Wagner z Lekárskej univerzity Južnej Karolíny v Charlestone skupine tehotných žien 4000 univerzálnych jednotiek vitamínu D denne počas približne troch mesiacov tehotenstva. Druhej skupine podávali 400 univerzálnych jednotiek denne, podľa odporúčaní vlád USA a Veľkej Británie. Účastníci experimentu boli monitorovaní pomocou krvných testov a vzoriek moču, aby sa zaručili hladiny vápnika a vitamínu D v rámci bezpečných limitov.  V žiadnej zo skupín neboli pozorované vedľajšie účinky a hladina vitamínu D v krvi žien stúpla o približne 50 percent. Výskumníci zistili, že u žien, ktoré brali 4000 univerzálnych jednotiek slnečného vitamínu denne, sa znížilo riziko predčasného pôrodu o polovicu v porovnaní s kontrolnou skupinou a pravdepodobnosť nízkej pôrodnej váhy bola menšia. Ženy, ktoré dostávali vysoké dávky vitamínu D3, boli v porovnaní so ženami s nízkymi dávkami vitamínu D o 25 percent menej náchylné na infekcie, obzvlášť na ochorenia dýchacích ciest ako sú nádcha a chrípka a takisto na infekcie pošvy a ďasien. U žien, ktoré dostávali vysoké dávky vitamínu D, sa takisto preukázalo znížené riziko vzniku cukrovky, zvýšeného krvného tlaku a preeklampsie. Ďalej boli deti, ktoré dostávali väčšinu vitamínu D po narodení, menej náchylné na nádchu a ekzém.

V inom experimente zistili výskumníci, že podávanie 6400 univerzálnych jednotiek denne dojčiacim ženám zabezpečilo ich deťom dostatok vitamínu D, 400 univerzálnych jednotiek denne.

„Každej tehotnej žene, ktorú vidím, hovorím, aby brala 4000 univerzálnych jednotiek denne a každej dojčiacej matke, aby brala 6400 univerzálnych jednotiek vitamínu D denne,“ povedal Dr. Hollis. „Myslím si, že je to zanedbanie lekárskej starostlivosti, ak pôrodníci nepoznajú hladinu vitamínu D ich pacientov. Táto štúdia ich upozorní."

March of Dimes podľa citácie CNN News v nedeľu vyhlásili, že „každoročne viac ako 1 milión predčasne narodených detí zomrie skôr, ako dosiahne jeden mesiac." Celkovo sa predčasne alebo pred dosiahnutím 37 týždňa vnútromaternicového vývoja narodí okolo 12,6 milióna detí. To znamená, že užívanie vysokých dávok vitamínu D, ako napríklad 4000 univerzálnych jednotiek denne v spomínanom experimente, môže zachrániť životy aspoň pol milióna detí ročne.

Vitamín D sa v potrave nachádza zriedka, okrem zopár potravín, ktoré sú obohatené o vitamín D, a niekoľko prírodných zdrojov, akými sú tučná ryba, huby a vaječný žĺtok. Nikto by nemal očakávať, že získa dostatok vitamínu D z obohatených potravín ako je pomarančový džús alebo mlieko. Najlepším zdrojom vitamínu D je ultrafialové slnečné žiarenie, ktoré spúšťa tvorbu vitamínu D. Mnoho ľudí sa snaží vyhýbať slnečnému žiareniu, pretože sa obávajú zvýšenia rizika vzniku rakoviny kože pôsobením ultrafialového žiarenia. Nedostatok slnečného žiarenia ale môže viesť k nedostatku vitamínu D, čo zvyšuje riziko vzniku aspoň 17 druhov závažnejších druhov rakoviny.

Syndróm nedostatku vitamínu D je stav, v ktorom sa človek nachádza, ak má menej ako 25 ng/mL 25 (OH)D v krvi a trpí dvoma alebo viacerými z nasledujúcich zdravotných stavov: osteoporóza, ochorenie srdca, vysoký krvný tlak, autoimúnne ochorenia, niektoré druhy rakoviny, depresia, chronická únava alebo chronická bolesť, podľa vyjadrenia Dr. Johna Cannella, experta na vitamín D a prezidenta the Vitamin D Council (Rada pre vitamín D).

Pozrite si video o vitamíne D